מנכ"ל האיגוד על הכאוס בדרבי: כל הטררם היה יכול להימנע אם לא השריקה לפנדל


מנכ"ל האיגוד על הכאוס בדרבי: כל הטררם היה יכול להימנע אם לא השריקה לפנדל

ONE - חדשות ספורט

ספורט / ONE - חדשות ספורט 24 צפיות תגובות

אחרי לא מעט סוגיות שקיבלנו העונה ובראשן הסערה בדרבי של תל אביב בין מכבי להפועל, מנכ”ל איגוד השופטים, יריב טפר, עלה לשידור בתוכנית של ONE בשידור חי, עם גידי ליפקין ואסי ממן, ודיבר על כל מה שבוער בנושא.

מה קורה באיגוד אחרי אירועי גמר הגביע?
”היה לנו גמר גביע שהיה מאוד אמוציונלי והסתיים בצורה מצוינת וגם לנו בשיפוט יש חלק בעניין. דרבי זה תמיד מעניין ומן הסתם עם אירועים כאלה”.

טפר: "בחלק הראשון של הדרבי טפיר היה טוב"

מה המסקנות מהמשחק והעונה?
“בסיומה של כל עונה עושים תהליך שלם של בדיקה של ביצועי השופטים והוועדה אז מה שאני אומר זו התחושה שלי ויכול להיות שאחרים באיגוד יחשבו שונה. אני חושב שהתחלנו את העונה כשהחלק הפחות טוב היה שיפוט המסך. היו לא מעט משחקים שזה היה הנושא לשיחה, אבל אני חושב שמאמצע העונה הוא השתפר משמעותית והיה פקטור משמעותי שכל משחקי ההכרעה גם בלאומית ובמשחקי המבחן ובליגת העל וגם בגביע המדינה, כל ההחלטות עברו בצורה מושלמת בעקבות השיפור שזה חיובי. הצד השני הוא ברגע שה-VAR מתערב הרבה, איכות השיפוט על הדשא ירדה. אנחנו מנתחים את כל העונה יחד עם פסיסכולוג ספורט יועצים פיזיולוגיים ומאמני כושר ובודקים למה זה קרה. זה לא משהו כללי כי יש שופטים שהתקדמו, יש כאלה שדרכו במקום ויש כאלה שירדו בצורה מסוימת”.

יריב טפר (רדאד ג'בארה)יריב טפר (רדאד ג'בארה)

מה קרה לארז פפיר?
לדעתי ועל סמך שיחות עם חברי הוועדה המקצועית ואנשים באיגוד, החלק הראשון של המשחק שלו היה טוב עם טקטיקה שהוא החליט עליה והכין את עצמו שלושה שבועות לפני, בהיבט הנמטלי והפיזי ואם זה בהיבט של מפגש יום לפני בשפיים עם הצוות, אך בשלב מסוים התוכניות לחוד והביצועים היו פחות טובים ממה שהוא מורגל. מהשריקה הלא נכונה לפנדל הייתה דעיכה, אבל לא היה קורה כל הטררם אלמלא אותה הערכת עבירות לא טובות של ארז בדקה ה-115, יכול להיות, אני לא יודע”.

למה לא שרק? הוא היה קרוב לאירוע
“הוא ראה מזווית מסוימת. מבחינת פרוטוקול שופט המסך חייב לבחון מהלך מתחילתו והוא הודיע לארז והמליץ לארז לבוא ולראות את האירוע כי מדובר בעבירה חמורה. ארז היה צריך ללכת למסך ללא הפרעה, באותו שלב המשחק הלך למקומות אחרים”.

ניר קלינגר מתפרץ על ארז פפיר (רדאד ג'בארה)ניר קלינגר מתפרץ על ארז פפיר (רדאד ג'בארה)

יש ירידה מסוימת ביכולת של ארז פפיר, לא היה נכון לשבץ לגמר גביע המדינה את השופט הטוב ביותר שיש כרגע בלי קשר לוותק וזה שהוא לקראת סיום הקריירה? 
”ברמה העובדתית לא מיני ולא מקצתי, ב-2:6 של מכבי ת”א על הפועל ב”ש שפט זיו אדלר שבאותה עונה סיים את העונה בהצטיינות, שנה אחר כך שפט רועי ריינשרייבר, שהיה אז יחסית צעיר ומבטיח וקיבלנו על זה ביקורות ‘איך אנחנו נותנים לשופט שהיה את כל הסיפור עם זהבי בדרבי לשפוט בגמר גביע’, אחר כך שפט איתן שמואלביץ’ שנתן עונה מצוינת ולא היה לפני פרישה, לפני שנתיים שפט לירן ליאני שהיה בעונה מצוינת והגיע לו, הייתה גם עונה שאלי חכמון שפט את בני יהודה נגד מכבי תל אביב בעונה טובה מאוד שלו ולכן כבונוס מקצועי, מרגע שאני בתפקיד אמרתי שאין את הכללים האלה שמי שלקראת פרישה מקבל את המשחק כבונוס, אין דבר כזה. לארז פפיר יש עוד 5 שנים, הרגתם אותו. לכן אני בא ואומר שההחלטה לגבי ארז פפיר היא החלטה מקצועית שמעריכה את היכולת המקצועית שלו והוא הרוויח את זה בזכות”.

זה נכון שארז פפיר שבור מאירועי הגמר ושוקל לפרוש?
”אין דבר כזה. שוחחתי ואני בקשר עם ארז על בסיס יום-יומי, לא שמעתי ממנו דבר כזה, להפך, ארז עסוק בלהחלים מהאירוע הזה ולהתחזק ומבחינת הליווי, גם הפסיכולוגי וגם מבחינתנו כמערכת אנחנו תומכים. לא רק שלא שמעתי ממנו על רצון לפרוש, להפך, דיברנו על איך אנחנו מנתחים את המשחק הזה, מפיקים לקחים, סוגרים את העונה שנגמרה ומכינים את עצמנו, גם מנטלית, לעונה הבאה”.

הוא לא יורחק בעקבות הטעויות? בתקופה של תבריזי היו הרחקות של שופטים
”לא מכיר דבר כזה, פעם היו הרבה דברים. אני שיניתי את כל הפרדיגמה הזאת, אצלי זה לא יהיה, מי שמגיע לו יקבל יותר, דברים כאלה לא נקבעים מראש”.

ניר קלינגר מתפרץ על ארז פפיר (איציק בלניצקי)ניר קלינגר מתפרץ על ארז פפיר (איציק בלניצקי)

יו”ר איגוד השופטים רונית תירוש אמרה שקלינגר צריך להיות מורחק לשנה, מה דעתך על הדבר הזה?
”מבחינתי ברגע שיש כתב אישום בנושא מסוים בעקבות דו”ח שיפוט, אז איגוד השופטים יוצא מהתמונה, זה לא תלוי בנו”.

מה המצב בינך ובין רונית?
”הכל תקין, עובדים בסדר גמור”.

מה לגבי ספיר ברמן? נראה אותה בליגת העל בעונה הבאה?
”זה לא גימיק. בסופו של יום בתיאום הציפיות מול ספיר, אמרנו את זה ציבורית גם, ספיר, כמו כל שופט או שופטת אחרת שמגיעים לסגל הבכיר, תימדד על סמך הביצועים והדרישות, וככל שהיא תעמוד בסטנדרטים, אז כשופטת, בעונתה השנייה בליגה הלאומית, היא תתפתח להיות שופטת מצוינת בליגת העל”.

יריב טפר, ספיר ברמן ורונית תירוש (רדאד ג'בארה)יריב טפר, ספיר ברמן ורונית תירוש (רדאד ג'בארה)

מה לגבי אלי חכמון שלא רוצה לפרוש?
”אני לא יודע לגבי בית הדין, יש תקנון שלפיו כל שופט שמגיע לגיל 45 יכול להגיש בקשה לוועדה המקצועית ואז אפשר לאשר או לא לאשר, ממה שאני יודע בדרך כלל לא מאשרים, רק אלון יפת אושר מאחר והביצועים שלו היו יוצאי דופן. אני לא יודע מה יהיה בנוגע לחכמון. הוועדה המקצועית צריכה להתאים את עצמה למדיניות. השיקולים המקצועיים האם להשאיר שופט או עוזר שופט או לא הם של הוועדה המקצועית, המדיניות היא של האיגוד. חכמון, וגם שופטים אחרים שמגיעים לגיל פרישה על פי התקנון, יש לנו 4 שופטים ועוזרי שופט לקראת פרישה, יכול להיות שגם הם יגישו בקשות. למיטב זכרוני דביר שמעון הגיש בקשה. כל מקרה יידון לגופו של עניין על פי התקנון. כאשר שופט מסיים את תפקידו על הדשא, נפתחה כעת אפשרות להיות שופט מסך לעוד כמה שנים וככה אתה עדיין חלק מהסגל של ליגת העל”.

נראה לקראת העונה הבאה שיפור בגזרת שופטי המסך? כי העונה התחילה לא טוב, אבל לקראת הסיום היה שיפור
”אני יכול להגיד מילים טובות גם לצוות ההדרכה של שיפוט המסך וגם ליו”ר הוועדה המקצועית ולמשבץ, שלאט לאט שיבצו שופטים שיותר מתאימים לשפוט מסך”.

אלי חכמון (עמרי שטיין)אלי חכמון (עמרי שטיין)

איזה ציון היית נותן לשופטים העונה?
”זה מורכב, אני מצפה שתמיד נהיה ברף של בין 80 ל-100. יש תחומים שעשינו העונה שיפור משמעותי וזה בשיפוט המסך, על הדשא יש דברים שאנחנו צריכים לשפר, חלק מהשופטים צריכים לשפר את הביצועים על הדשא וחלק היו מצוינים. ה-VAR לא מערער את השופטים, כי זה משהו חדש, אנחנו עם זה שנה וחצי ולאט לאט התרגלנו לזה ורואים את ההתפתחות של זה גם בעולם, אנחנו צריכים לשפר ולהשתפר בכל המובנים, תמיד, בכל המובנים. אני לא אגיד שהייתה עונה מצוינת, אבל כל ההחלטות שהתקבלו במאני טיים היו נכונות”.

מה דעתך על כך שאנשי הפועל ת”א דורשים בדרבי הבא שופטים מחו”ל?
“יש לנו מערכת יחסים כל כך טובה עם אנשי הפועל ת”א, גם האחרים ניסנוב, גם אודליה וגם ארז הדובר, אולי זה גורמים מסביב אמרו את זה. כל מפגש עם אנשי הפועל תל אביב, גם אחרי הדרבי, יכול להיות שיש סערת רגשות עכשיו ולא נכנס להיבטים האחרים שדיברתם עליהם, בשטח היחסים טובים מאוד”.

ניר קלינגר וסלים טועמה זועמים (חגי מיכאלי)ניר קלינגר וסלים טועמה זועמים (חגי מיכאלי)

עד מתי תמשיך להיות האיש החזק באיגוד השופטים?
”אני לא האיש החזק באיגוד השופטים, גם בהתאחדות לכדורגל אני עושה הרבה מאוד ובקשר עם המנכ”ל, וגם עם רתם קמר לפני כן. אני בא כל יום לעבודה עם רצון לתרום לכדורגל הישראלי, שיחקתי, יש לי בן שמשחק. אני בא ממקום של אהבה לכדורגל הישראלי”.

יריב טפר (נעם מורנו)יריב טפר (נעם מורנו)

תגובות