פאולוס והתפשטות הנצרות


פאולוס והתפשטות הנצרות

מאמרים

פורסם ע"י אורנה כ 1316 צפיות תגובות

פאולוס והתפשטות הנצרות

3

(1) ביקורות

השפעתו של פאולוס על התפשתות הנצרות בעולם

בבשורה על פי מתי מנסה פאולוס לשכנע את הציבור להצטרף לנצרות בעיקר ע"י הורדת העומסים הדתיים ביהדות. זאת הוא עושה ע"י הדגשת המצוות הבולטות ביותר ביהדות, מצוות שישו עצמו הדגיש והן הדגשת מצוות בין אדם לחברו [מתי 5: 20-21] בטענה כי ישו עצמו אמר כי מצוות "ואהבת לרעך כמוך" היא חשובה מכל המצוות :

" אל הרומים 13: 10 הָאַהֲבָה לֹא תָרַע לָרֵע עַל־כֵּן הָאַהֲבָה קִיּוּם הַתּוֹרָה כֻלָּהּ׃ "

הצהרה זו של פאולוס, מורידה נטל כבד ביותר שהציבור נשא יום ביומו של קיום מצוות התורה, דבר שמלכתחילה ישו בחייו הנגד לו, כמו כן הצהרה זאת משנה את תפיסת הנצרות (על פי ישו) ואף גורמת לניתוק מוחלט מהיהדות.

כמו כן קורא פאולוס נגד הרשויות וטוען כי הרשויות היחידות שהציבור צריך לציית להן אלה הרשויות שברשות האלוהים, הצהרה זו מקנה לציבור "אישור" לא לציית יותר לרשויות.

בנוסף קורא פאולוס לכלל הגויים להצטרף גם כן לנצרות ואף מביא להם מספר ציטוטים מספר "תהילים" אשר מדברים על הלול ושיבוח האלוהים ע"י הגויים [אל הרומים 15: 8-11] וממשיך ואומר כי אין הבדל בין יהודים לגויים כל עוד מאמינים בישו:

" אל הגלטיים 3: 26 כִּי־אַתֶּם כֻּלְּכֶם בְּנֵי אֱלֹהִים עַל־יְדֵי הָאֱמוּנָה בַּמָּשִׁיחַ יֵשׁוּעַ׃ 27 כִּי כֻלְּכֶם אֲשֶׁר לַמָּשִׁיחַ נִטְבַּלְתֶּם לְבַשְׁתֶּם אֶת־הַמָּשִׁיחַ׃ 28 וְאֵין עוֹד יְהוּדִי וְלֹא יְוָנִי אֵין עֶבֶד וְלֹא בֶן־חוֹרִין אֵין זָכָר וְלֹא נְקֵבָה כִּי כֻלְּכֶם אֶחָד אַתֶּם בַּמָּשִׁיחַ יֵשׁוּעַ׃ 29 וְאִם־לַמָּשִׁיחַ אַתֶּם הִנְּכֶם זֶרַע אַבְרָהָם וְיוֹרְשִׁים כְּפִי הַהַבְטָחָה׃ "

בתקופה הנדונה, קרי המאה הראשונה לספירה, מלבד היהדות שהייתה מונותאיסטית, כל שאר העמים היו עובדי אלילים עם פולחנים שונים ולעיתים קשים, ציבור רב חיפשו אחר דת חדשה להצטרף אליה, יהדות הייתה דת עם ערכי אמונה שונים אך דרישות ההתקבלות היו קשות ובלתי ניתנות לביצוע, כמו כן היהדות הציבה מטלות קשות כמו שמירת שבת הקרבת קורבנות, כשרות, נידה, מילה ועוד.

גישתו החדשה שפאולוס הציב בפני עמי הארץ, בא הוא קורא לביטול מצוות התורה וכמו כן מזמין את כלל העמים להצטרפות לדת, מביאה לו תומכים ומאמינים רבים.

בנוסף לגישה נוחה שהציג פאולוס לעמים לאימוץ המנצרות, גם 12 השליחים תרמו להתפשטות הנצרות, הם פעלו במטרה להפיץ את הנצרות ולצרף אליה את כל מי שרק אפשר ובמקביל עם הטפתם הם מורים לכל מאמין להיות מטיף ושליח בעצמו, כך שכל נוצרי מטרתו העיקרית היא להפיץ את הנצרות לכלל העולם,

מאוחר יותר כאשר השליט הרומי קונסטנטין הגדול יוצא לקרב חשוב הוא פונה לאלוהי הנוצרים לעזרה, עם ניצחונו הוא מתיר חופש-דת לנצרות ומכיר בה כדת רשמית, זמן קצר לפני מותו קונסטנטין חולם חלום על פאולוס דבר הגורם להתנצרותו ובעקבותיו להתנצרות האימפריה כולה.

אורנה כ

מנהלת שיווק בחברה פרטית, מתגוררת ברעננה, בוגרת תואר ראשון בהיסטוריה, ותואר שני במדעי המדינה. בתואר הראשון הרבתי לכתוב על הנצרות הקדומה וזה היה תחום הלימוד המרכזי שלי. אוהבת ציור, פיסול ואומנות בכלל.

תגובות