קבלתם הודעת 'סופר פארם חג שמח'? זהירות! מדובר בהונאה | כל הפרטים


קבלתם הודעת 'סופר פארם חג שמח'? זהירות! מדובר בהונאה | כל הפרטים

טכנולוגי 04

טכנולוגיה / טכנולוגי 04 33 צפיות תגובות

אחת לתקופה אנו חווים הודעה זדונית אשר מופצת בתפוצה רחבה ומנסה לגרום נזק לכמה שיותר אנשים. סקר מייצג שערכה חברת אבטחת המידע ESET ישראל בשיתוף עם מכון גיאוקרטוגרפיה, מעלה כי 83% מהציבור העיד כי קיבל הודעות פישינג.

כעת ההודעה שמופצת מתחזה לרשת סופרפארם ומציינת כי מחלקים 2021 חבילות מתנה במזומן.

איך ההונאה עובדת?

בשלב הראשון לאחר שהקליק הנמען על הקישור שהתקבל בוואטספ, הוא מגיע לדף אשר מברך אותו על האפשרות שלו לזכות ב-6000 שקלים. כל מה שצריך לעשות הוא לענות על מספר שאלות פשוטות כמו האם "אתה מכיר את הרשת", "האם קונה ברשת" וכו'.

לאחר מענה על 4 השאלות, כעת מגיעים לבחירת המתנה כאשר בפני הגולש ישנן 12 קופסאות מתנה לבחור מהן:

לאחר שהמשתתף בחר בקופסה הנכונה (כולן נכונות), הוא זוכה בפרס.

איך ההודעה מופצת?

כדי לקבל את הפרס, מתבקש המשתתף שזכה בפרס, לשתף את הפעילות עם חמש קבוצות או 20 חברים בוואטספ. למעשה כמובן שמדובר בדרך להפצת ההונאה בוואטספ למשתמשים רבים נוספים אשר משמשים כקורבנות פוטנציאליים.

 ואיך זוכים בפרס עצמו?

לאחר השיתוף עם החברים, מתבקשים להשלים את הרשמה בתוך 30 שניות בלבד והפרטים ישלחו לבדיקה..

ומה קורה בפועל כשלוחצים, משתפים ומבצעים הרשמה?

כשמקליקים להרשמה, למעשה ההונאה קצת מתבלבלת, והנמען מובל לעמוד בו מבשרים לו שזה באייפון 13 פרו החדש שהושק ממש לאחרונה.

זו לא זכיה במתנה, אלא יש מחיר מיוחד אותו צריך לשלם כדי לקבל את הפרס – 10.5 ש"ח.

כעת יש להזין את פרטי האשראי על מנת לשלם את ה-10.5 שקלים.

לאחר שמוזנים הפרטים ומקליקים על הכפתור הירוק, מקבלים הודעת שגיאה שהתשלום לא יכול להתבצע. למעשה בשלב הזה, לתוקף בצד השני יש כבר את הנתונים שהוקלדו, והשיג גישה לפרטי כרטיס האשראי של המותקף.

עידן אברמוב, ממחלקת השירות והתמיכה בחברת אבטחת המידע ESET ישראל מציין כי: "בכל הקשור לפעילויות עם חלוקת פרסים ברשת חשוב להבין – החברות לא ימהרו לתת לנו מתנות בשווי אלפי שקלים ובטח שלא בכזו קלות. שיתוף פעולה עם הונאות מהסוג הזה עלול להביא לנזקים שונים בהם העברת פרטים של כרטיסי אשראי, הקפצת פרסומות טורדניות אשר משרתות את התוקפים לרווח כספי, הורדת אפליקציות זוללות סוללה והרשאת גישה לאחסון במכשיר אשר מאפשר גם גישה לנתונים אישיים כמו תמונות וקבצים. ההמלצה שלנו בכל מה שקשור לפעילויות עם מתנות חינם זה קודם כל להיות ספקניים, לא להוריד יישומים למכשירים וכמובן לא לתת פרטי אשראי ותשלומים".

תגובות