עשרות אלפים מפגינים ברחבי הארץ; "הישגי הציונות מאוימים ע"י מהפכת נגד"


עשרות אלפים מפגינים ברחבי הארץ; "הישגי הציונות מאוימים ע"י מהפכת נגד"

כלכליסט

כלכלה / כלכליסט 22 צפיות תגובות

הקואליציה דחתה את "מתווה העם" של הנשיא יצחק הרצוג וממשיכה לקדם את חוקי המהפכה המשפטית, והמחאה נגדה תמשיך גם הערב עם הפגנות ברחבסי הארץ זו השבת ה-11 ברצף. הפגנות צפויות בכ-120 מוקדים ברחבי הארץ, כשהמרכזית שבהן תהיה כמדי שבוע בקפלן בתל אביב. הפגנות גדולות צפויות גם בחיפה, באר שבע, ירושלים, נתניה וערים נוספות. הפגנה מתארגנת לראשונה הערב גם באור עקיבא. בהפגנה המרכזית ברחוב קפלן ינאם בין השאר נגיד בנק ישראל לשעבר יעקב פרנקל. את ההפגנה תפתח בשירת התקווה אליענה חיוט, תלמידה בת 13 מעמוקה שהופעתה בוטלה בגלל נוכחות של חרדי בקהל.

מארגני המחאות נגד המהפכה המשפטית הודיעו במקביל על "יום שיתוק לאומי" ביום חמישי הקרוב, שבו צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו להמריא ללונדון. לטענת גורם שהשתתף בישיבות של ראשי המחאה, "אפקט איילון עשה את שלו - והפעם אנחנו עולים שלב". המארגנים שוקלים כמה אפשרויות, כשעל הפרק גם חסימה של עורקי תחבורה ציבורית - בין היתר רכבות, אוטובוסים ומוניות. לצד כל אלה צפויים המפגינים גם לנסות לשבש את התנועה בנמל התעופה בן גוריון בזמן הגעתו של נתניהו.

19:35 - תומכי ליכוד שמוחים בעד המהפכה המשפטית באור עקיבא זרקו ביצים לעבר מפגינים נגד תוכנית נתניהו-לוין לשינויים במערכת המשפט, וצעקו "אנרכיסטים, רק ביבי". המשטרה עצרה שלושה שהתפרעו ורצו לעבר המפגינים נגד המהפכה המשפטית.

בהרצליה נאם בין היתר פרופ' אוריאל רייכמן, הנשיא המייסד ויו"ר הדירקטוריון של אוניברסיטת רייכמן. "המהפכה הציונית הייתה מהפכה כנגד שלטון הרבנים וכנגד ההשלמה עם הגורל היהודי עד בוא המשיח. מדינת ישראל לא קמה בידי שמיים אלא מכוח המעשה ומכוח מסירות הרבים עד כלות. מדינת ישראל כמדינה יהודית לאומית ומוסרית, ועל-פי הגדרתה העצמית בהכרזת העצמאות הגיעה להישגי ענק", אמר רייכמן.

"כל ההישגים האלה מאוימים היום על ידי מהפכת נגד, הנישאת על גבי אידיאולוגיה רבנית משיחית. מנהיגיה פועלים באסטרטגיה דמוית פשיטה צבאית, ומטרתם לכונן דמוקטטורה נוסח אורבן בהונגריה, וסופה בסוג מדינת הלכה נוסח ארדואן בטורקיה. שלא יהיה ספק, במסע הזה ישראל לא תשרוד. אנחנו עומדים כאן היום לצד רבבות מאזרחי המדינה, כחומה אחרונה המגנה על מהותה המקורית ודרכה הדמוקרטית של מדינת היהודים. נעשה כל מה שמתחייב, לא נוותר ולא נרפה, עד שתוסר מאיתנו חרפת תוכנית הממשלה הנוכחית".

19:30 - יותר מ-20 אלף מפגינים נגד המהפכה המשפטית מוחים בנתניה, כעשרים אלף נוספים מפגינים ברחבת העירייה בהרצליה וברחבת יד לבנים ברעננה. חברת הכנסת מיכל שיר (יש עתיד) תקפה את חברי הקואליציה ואמרה "בביביסטאן, טייסים גיבורים הם אנרכיסטים. הייטקיסטים מצליחים הם טרוריסטים והנשיא של כולנו הוא בעצם בוגד". היא הוסיפה: "מורשע בטרור מקבל אחריות על המשטרה, מיזוגן הומופוב מקבל אחריות על חינוך ילדינו ותומך טרור נוסף מקבל את המפתחות של משרד האוצר וחצי משרד ביטחון

19:20 - בהפגנה באור עקיבא נגד המהפכה המשפטית התאספו בסביבות 600 בני אדם. מדובר בעיר שנחשבת לתומכת מובהקת של הליכוד, וכ-150 מתומכי המהפכה המשפטית התאספו מולם והפגינו עם דגלי מפלגת השלטון. התומכים צעקו וגידפו את המפגינים, ובין היתר קראו להם "אנרכיסטים". אחד מהם קילל: "טפו יא מנאייק, יא בן שרמוטה". בשלב מסוים שני פעילים, מקבוצת התומכים במהפכה המשפטית, רצו לעבר מפגיני המחאה - ונעצרו על ידי השוטרים.

6 צפייה בגלריה

הפגנה באור עקיבא מחאה הפיכה משטרית 18.3
הפגנה באור עקיבא מחאה הפיכה משטרית 18.3

מפגינים באור עקיבא

(איתן גליקמן)

6 צפייה בגלריה

הפגנה בהרצליה מחאה הפיכה משטרית 18.3
הפגנה בהרצליה מחאה הפיכה משטרית 18.3

מפגינים בהרצליה

(חגי דקל)

6 צפייה בגלריה

הפגנה בחורה מחאה הפיכה משטרית 18.3
הפגנה בחורה מחאה הפיכה משטרית 18.3

ההפגנה בחורה

6 צפייה בגלריה

הפגנה באור עקיבא מחאה הפיכה משטרית 18.3
הפגנה באור עקיבא מחאה הפיכה משטרית 18.3

אור עקיבא

(איתן גליקמן)

6 צפייה בגלריה

הפגנה בחולון מחאה הפיכה משטרית 18.3
הפגנה בחולון מחאה הפיכה משטרית 18.3

חולון

(קובי קואנקס)

6 צפייה בגלריה

מפגינים מול ביתו של בנימין נתניהו בקיסריה הפגנה מחאה הפיכה משטרית
מפגינים מול ביתו של בנימין נתניהו בקיסריה הפגנה מחאה הפיכה משטרית

מפגינים מול ביתו של בנימין נתניהו בקיסריה

(עידו ארז)

19:05 - אלפים מפגינים בשעה זו בצומת חורב בחיפה. הם מניפים דגלי ישראל ודגלי גאווה, שלטים ומרעישים עם מאות זמבורות שחילקו להם המארגנים. לצומת חורב הגיעו המפגינים בצעדה משדרות מוריה על רכס הכרמל, ועל השלטים נכתב בין השאר "פשיזם לא יעבור". בהפגנה יישאו דברים, בין היתר הרמטכ"ל לשעבר רב-אלוף במיל' דן חלוץ, סגן הרמטכ"ל וחבר הכנסת לשעבר יאיר גולן וח"כ אורנה ברביבאי.

המשטרה הפעילה מכת"זית נגד מפגינים שחסמו את צומת כרכור בכביש 65.

18:45 - לראשונה נערכה גם הפגנה נגד המהפכה המשפטית של בדואים בנגב. המפגינים בצומת חורה הניפו דגלי ישראל ושלטים שעליהם נכתב, בין היתר: "ועכשיו: חוקה", "שוויון מלא, ולא פחות" וכן "זה הבית של כולנו".

לראשונה מאז תחילת ההפגנות נערכת הערב מחאה גם באור עקיבא - עיר "ליכודניקית" מובהקת. כוחות גדולים של משטרה ומג"ב נפרסו מבעוד מועד באזור ההפגנה, ובהמשך הגיעו למקום עשרות מפגינים שהניפו דגלי ישראל מאחורי גדר שעליה נתלה שלט עם הכיתוב: "ימנים ושמאלנים מסרבים להיות אויבים".

לצד המפגינים נגד המהפכה המשפטית, גם פעילי ליכוד הגיעו לשם כדי להפגין בעד התוכנית. הם צעקו: "רק ביבי, רק ביבי, הוא ראש הממשלה שלי. שמאלנים מסכנים, לא ניתן לבית המשפט העליון לנהל אותנו - ניצחנו אתכם. הגיע עת למשול, תבינו כבר הפסדתם בבחירות".

18:20 - המשטרה עיכבה לחקירה תושב מודיעין בשנות ה-60 לחייו בחשד לריסוס כתובת הנאצה "לוין - אויב העם" על חומת ביתו של שר המשפטים יריב לוין בעיר. מהמשטרה נמסר כי החשוד זוהה בעקבות תיעוד וממצאים פורנזיים שנאספו בזירה.

ממש במקביל הודיעה המשטרה כי עיכבה לחקירה גבר כבן 70 מאזור השרון, בחשד כי איים על ראש הממשלה בנימין נתניהו בסרטון שבו התבטא נגדו ברשתות החברתיות. הוא שוחרר בתום החקירה למעצר בית.

18:00 - עוד לפני תחילת המחאות הנרחבות בצאת השבת, אלפים הפגינו אחר הצהריים בפארק המדע ברחובות. לטענת המארגנים כ-6,000 השתתפו במחאה שם, שבה בין היתר נשא דברים חבר הכנסת מאיר כהן (יש עתיד). אחת המפגינות הייתה קשישה על כיסא גלגלים, ועל השלט שהוצמד לכיסא נכתב: "אני בת 100 ואני עצובה להשאיר כך את המדינה".

במקביל נערכו הפגנות של נשים מחופשות לשפחות מ"סיפורה של שפחה", ואלו תועדו משלבות ידיים במה שתואר כ"מעגלי זיכרון" סביב כיכר בערד וכן סביב אנדרטת אלכסנדר זייד באזור בית שערים בגליל התחתון וכן בבית השיטה.

תגובות