כל מה שכדאי לדעת על שביתת העובדים ההיסטורית בארה"ב


כל מה שכדאי לדעת על שביתת העובדים ההיסטורית בארה"ב

גלובס

כלכלה / גלובס 3 צפיות תגובות

ההתנגשות בין איגוד עובדי הרכב האמריקאי (UAW) לבין יצרניות הרכב האמריקאיות ג'נרל מוטורס, פורד וסטלנטיס - הובילה לשביתות עובדים. השביתה שמתקיימת לראשונה מזה 88 שנה, מעלה מספר רב של שאלות לגבי המניעים, האסטרטגיות וההשלכות הפוטנציאליות הן על UAW ויצרניות הרכב.

המיליארדר שחושף: זו הטעות שמשקיעים תמיד עושים
התוכניות להקמת קו המטרו M2 אושרו. איפה הוא יעבור?

מדוע איגוד העובדים UAW יזם שביתה נגד יצרניות הרכב?

השביתה התעוררה בעקבות משא ומתן לגבי העלאות שכר והטבות לחברי האיגוד UAW . לטענת ה-UAW, החוזים שנחתמו בעבר לא הצליחו לעמוד בקצב האינפלציה, והפחיתו את כוח ההוצאה של העובדים. ה- UAW דרשו העלאות שכר משמעותיות ושיפורי הטבות.

מה אסטרטגיית השביתה ובכמה עובדים מדובר?

במקרה זה לא מדובר בשביתה אחת ארוכה, אלא בשביתות ממוקדות. גישה זו יכולה לעצור את פסי הייצור תוך פחות משבוע, ולחסוך במשאבי האיגוד, הנאמדים בקרן השביתה בסכום של 825 מיליון דולר (מטרתם לספק תמיכה כספית לחברי האיגוד ופיצוי בחלק משכרם האבוד ולהמשיך להבטיח את קיומה של השביתה).

השביתות הממוקדות כרגע מתקיימות במפעל ג'נרל מוטורס במיזורי, אשר אחראי על הייצור של כלי רכב כמו הטנדר של שברולט קולורדו; מפעל סטלנטיס בטולדו, אשר אחראי על הייצור של דגמים נפוצים כמו ג'יפ רנגלר; ומפעל פורד במישיגן, האחראי על ייצור הטנדר פורד ריינג'ר ורכב השטח ברונקו. היקף השובתים נאמד ב-12,700 עובדים, המהווים 8% מתוך 146 אלף החברים באיגוד.

מהו האינטרס של כל צד?

ה-UAW, בהיותו מייצג עובדי רכב, דוחף להעלאות שכר משמעותיות ולשיפורי הטבות למען העובדים. מטעם האיגוד מדגישים שיצרניות הרכב יכולות להרשות לעצמן לעמוד בדרישותיהן ומבקשים להבטיח צדק כלכלי.

יצרניות הרכב בדטרויט, לעומת זאת, מודאגות מהנטל הפיננסי הפוטנציאלי של עמידה בדרישות אלו. הן רוצות להבטיח את מקומן בתעשיית הרכב המתפתחת במהירות, במיוחד במעבר לרכב חשמלי. עלויות עבודה גבוהות יותר עלולות להציב אתגרים למאמץ התחרות בחברות כגון טסלה, הנהנות מהוצאות עבודה נמוכות יותר.

כיצד הגיבו יצרניות הרכב בדטרויט לדרישות ה-UAW והיכן עומד המשא ומתן?

בתגובה לדרישות האיגוד, שכללו העלאה מיידית של 20% וארבע העלאות נוספות של 5% במשך ארבע שנים, שלוש יצרניות הרכב הציעו העלאות שכר חלקיות, זאת מתוך ההבנה שהסכמה לתנאים המלאים עלולה להביא להשלכות כלכליות ארוכות טווח. מנכ"לית ג'נרלס מוטורס, מרי בארה, הציעה את ההצעה המשמעותית ביותר מטעם יצרניות הרכב, שכללה העלאה של 20%, כאשר 10% ממנה תחל באופן מיידי.

האיגוד המשיך להתעקש על דרישותיו, לצד שיפורים נוספים בהטבות, על בסיס העלאות השכר המשמעותיות של מנכ"לי הרכב בשנים האחרונות. על פי רויטרס, המשא ומתן ממשיך להתנהל בקצב איטי. השיחות עם ג'נרל מוטורס חודשו היום ועם סטנלנטיס ופורד צפויות להתחדש מחר, נראה שנשיא ה-UAW, שון פיין, נחוש להביא הישגים משמעותיים לאיגוד ולא יוותר בקלות.

מה ביידן עושה כדי לפתור את השביתה?

מדיווח הניו יורק טיימס עולה כי הנשיא ביידן צידד באיגוד העובדים, ואף שלח שניים מעוזריו הבכירים לדטרויט בקריאה לשלוש חברות הרכב האמריקאיות הגדולות לחלוק את רווחיהן עם העובדים. בהערות קצרות מהבית הלבן, ביידן הודה שיצרניות הרכב הגישו "הצעות משמעותיות" במהלך המשא ומתן על חוזה, אך הוא לא הותיר ספק כי בכוונתו לקיים הבטחה משנת 2020 להיות תמיד עם גב האיגודים. עם זאת, בניגוד לשביתות קודמות, לביידן אין סמכות חוקית מיוחדת להתערב.

רגע לפני הצבעת השביתה, ביידן התקשר לשון פיין, נשיא UAW, כמו גם למנהלים בכירים של חברות הרכב. עוזרים אמרו כי הנשיא אמר לצדדים כי יש להבטיח שהעובדים יקבלו חוזה הוגן והוא דחק בשני הצדדים להישאר ליד שולחן המשא ומתן.

איך השביתה תשפיע על השוק?

לפי כלכלנים, שביתה ממושכת, אם תימשך שבועות או אפילו חודשים, עלולה להוות מכה לכלכלה האמריקאית. מהערכות של "אנדרסון אקונומיק גרופ", עולה כי אם כל עובדי ה- UAW בפורד, ג'נרל מוטורס וסטלנטיס ישבתו למשך 10 ימים, זה יעלה לכלכלת ארה"ב 5 מיליארד דולר. אם השביתה תימשך שבועיים, הכנסה בשווי 440 מיליון דולר תאבד ברמה הלאומית. אם השביתה תימשך שמונה שבועות, תהיה פגיעה של 9.1 מיליארד דולר בהכנסות ברחבי המדינה.

"שביתת הענק של שלוש יצרניות הרכב הגדולות בארהב עלולה להשפיע באופן משמעותי על שוק הרכבים החשמליים בשני היבטים מרכזיים: יכולת ייצור ומכירות", אמר ד״ר עמית סרוסי, יועץ אסטרטגי המתמחה בשינויים והשפעות עסקיים גלובליים. סרוסי הוסיף כי השפעות רחבות יותר על תעשיית הרכב באופן כללי והשפעות ברמה האסטרטגית מדינית. ״מבחינת ייצור, השביתה גורמת לעיכוב בפסי הייצור של עשרות אלפים של רכבים חשמליים. מבחינה אסטרטגית מדינית, השביתה עלולה לייצר מכשולים רבים בדרך למעבר לרכבים חשמליים, כחלק מהמדיניות שהתווה ממשל ביידן".

השפעות נוספות של שביתה ארוכה עלולות להיות פיטורים של עובדים, ירידה של 10.6 מיליון דולר בהכנסות ממסים ועלייה במחירי הרכב, בשל מחסור. כך, למשל, אם השביתה תימשך עשרה ימים בלבד, כ-25 אלף כלי רכב לא ייווצרו.

לתשומת לבכם: מערכת גלובס חותרת לשיח מגוון, ענייני ומכבד בהתאם ל קוד האתי המופיע בדו"ח האמון לפיו אנו פועלים. ביטויי אלימות, גזענות, הסתה או כל שיח בלתי הולם אחר מסוננים בצורה אוטומטית ולא יפורסמו באתר.

תגובות